2017 GSSL Board Election

Ballots for the 2017 GSSL Board of Directors Election will be provided to team managers on Monday, September 25th.

We encourage all team managers to review candidates and vote for the 5 individuals they think would best serve the GSSL.
The voting period will close on Saturday, September 30th.

Click here to read more about the candidates contending for a board position.

                                                                       

Beginning on May 1, 2017, GSSL has started affiliation with Cascadia of US Club Soccer, of the United States Soccer Federation (USSF), and will become fully affiliated May 1, 2018.

USSF affiliation provides the following:

1. Secondary medical coverage upon renewal of player card and signed waiver form
2. Player cards that will work for all GSSL games and unrestricted tournaments
3. Access to all USSF referees in our area once fully affiliated
4. Our referees will receive USSF credit for GSSL games once fully affiliated

For more details and information, please click on our FAQ on Cascadia Affiliation tab under "Quick Links"

 

 

Quick Links

 


GSSL Winter 2018 Team Registration Deadline: Friday, November 10th


Are you looking for a team to join?

If so, please email our Growth and Development Coordinator, Cindy, at cindy@gssl.org and provide your full name, phone number, age, experience level and preferred position(s). Additionally, please provide your soccer playing history over the last year and the day/night and/or division you'd like to play in.

She will take that information and introduce you to the appropriate age division team managers.

______________________________________________________________________________________________________

AED Device Program:

Update: We still have several AED refunds available to GSSL teams that want to participate in this unique program.

The GSSL Board authorized $4,000 from our general fund to support teams that want to purchase a team defibrillator for their games.  Effective 8/1/2016, the GSSL will provide a $400 discount on team fees next season for the first 10 teams that submit proof of purchase for an AED device. To qualify for the refund, a receipt for the purchase of the AED needs to be provided, and the AED device needs to be confirmed by a GSSL referee in order to receive the $400 refund. Please contact the GSSL office if you have any questions.

_______________________________________________________________________________________________________

 GSSL MISSION:

The mission of the Greater Seattle Soccer League is to promote adult team soccer play  by  providing an enjoyable and competitive playing experience at all skill levels with safety, schedule reliability, quality refereeing and professional league management.


http://www.hitwebcounter.com/   Total Views in 2017

 

 

  • Sunday 9/24
    9:00 AM
    Fuego FC Black (Black) vs Flying Hellfish (Yellow)
    Edmonds Dis Std  
  • Sunday 9/24
    9:00 AM
    DAKINE Futbol Club (Black) vs ECS FC Blue (Black/White)
    Shoreline #A  
  • Sunday 9/24
    9:00 AM
    Real Sully's (White) vs ECS FC Columbia (Black/White)
    Shoreline #B  
  • Sunday 9/24
    9:00 AM
    WaveBreakers (White) vs The Bad Hombres (Pink/White)
    Grasslawn #1  
  • Sunday 9/24
    9:15 AM
    Meat Sweats FC (Salmon) vs WAC (Navy/White)
    Interbay Std  
  • Sunday 9/24
    9:15 AM
    Woza Goats (Black) vs Sin Fire Arsenal (White/Black)
    Georgetown Park  
  • Sunday 9/24
    9:15 AM
    Zeus (Blue) vs TEIKIRISI 2.0 FC (Light Green)
    Ingraham HS #1  
  • Sunday 9/24
    9:15 AM
    Stonewall FC (Black/Yellow) vs Jet City FC (White/Red)
    Bobby Morris PF  
  • Sunday 9/24
    9:15 AM
    Jet City Strikers (Light Blue) vs Westside United (Navy)
    Miller PF  
  • Sunday 9/24
    9:30 AM
    Low Tide FC (Yellow) vs Foster Kids (Purple/White)
    Low Woodland #2  
  • Sunday 9/24
    9:30 AM
    Summit FC (Black) vs Madrona FC (Red)
    Loyal Heights  
  • Sunday 9/24
    10:45 AM
    Roosters FC (White/Black) vs Fuego FC Red (Red/White)
    Edmonds Dis Std  
  • Sunday 9/24
    10:45 AM
    Finn Hill United (Yellow/Navy) vs Goon Squad (Purple/White)
    Grasslawn #1  
  • Sunday 9/24
    10:45 AM
    Eagles (Light Orange) vs All-Star Moving (Baby Blue)
    Shoreline #A  
  • Sunday 9/24
    10:45 AM
    Null Pointers FC (White) vs Streamline FC (Green)
    Shoreline #B  
  • Sunday 9/24
    11:00 AM
    Zelus Calcio (Grey/Purple) vs ECS FC Black (Black/White)
    Interbay Std  
  • Sunday 9/24
    11:00 AM
    NW Auto Import FC (Orange/White) vs Bantburn Rovers (Yellow)
    Georgetown Park  
  • Sunday 9/24
    11:00 AM
    Disorderly Conduct SC (Blue) vs Goal Diggers (Yellow/Black)
    Ingraham HS #1  
  • Sunday 9/24
    11:00 AM
    CD Chupacabras (White) vs Sea-Town United (Red/White)
    Bobby Morris PF  
  • Sunday 9/24
    11:00 AM
    Rain City Rovers (Neon Green) vs Real Inebriated (Red)
    Miller PF  
  • Sunday 9/24
    11:15 AM
    Bandits (Yellow/Black) vs Rainier Riot SC (Blue/White)
    Low Woodland #2  
  • Sunday 9/24
    11:15 AM
    Arsenal (Red/Maroon) vs Hangover Hat Trick (Pink)
    Loyal Heights  
  • Sunday 9/24
    2:00 PM
    ECS FC Yesler (Black/White) vs PMFC (Yellow/White)
    Shoreline Std  
  • Sunday 9/24
    3:45 PM
    Casablanca (Purple) vs ECS FC Shale (Black/White)
    Shoreline Std  
  • Sunday 9/24
    5:30 PM
    Blue Fish (White) vs Goonies (Blue)
    Genesee Lower  
  • Sunday 9/24
    5:30 PM
    Team Double D's (Red/White) vs Carpet Sharks (Red)
    Genesee Upper  
  • Monday 9/25
    6:30 PM
    FC Lang Pacers Sr. (Blue/White) vs Bates Motel Classics (White/Red)
    Shoreline Std  
  • Monday 9/25
    7:00 PM
    Pizzuto's SC (Black/Red) vs Steel & Silk FC (Orange/Black)
    Memorial Std  
  • Monday 9/25
    7:00 PM
    Three Lions Pub FC (White) vs Ararat (Red/White)
    Hartman Park  
  • Monday 9/25
    7:00 PM
    Feeble FC (White) vs Bates Motel Blues (White/Red)
    Marymoor #2  
  • Monday 9/25
    7:00 PM
    Team Audi Die Hards 050 (Black) vs Team Audi Relics 050 (White)
    Marymoor #1  
  • Monday 9/25
    7:00 PM
    Team Audi Silver (Dark Blue) vs Seattle Seniors (Yellow)
    Marymoor #3  
  • Monday 9/25
    7:15 PM
    FC Kaiser (Red/White) vs Cull Moor Anon (White)
    Low Woodland #7  
  • Monday 9/25
    7:15 PM
    The Blur (Fluroescent Green/Black) vs MIB 050 (Blue/White)
    CSF@Eastlake #3  
  • Monday 9/25
    8:00 PM
    Seattle Assault FC (Black) vs Pars O-30 (Red)
    Magnuson #6  
  • Monday 9/25
    8:00 PM
    The Mighty Reds (Red) vs Bates Motel 0-30 (White)
    Magnuson #7  
  • Monday 9/25
    8:00 PM
    KSA 050 (Red) vs Angelo's Originals (Blue/White)
    Starfire #3  
  • Monday 9/25
    8:00 PM
    KSA Over 60 (Yellow) vs The Legends (Blue)
    Starfire #2  
  • Monday 9/25
    8:15 PM
    Seattle Danes (Red/White) vs Bloodhounds (Bright Green)
    Delridge South  
  • Monday 9/25
    8:15 PM
    Junior Rockets (Blue) vs Barbarians (Black/White)
    Big Finn Hill  
  • Monday 9/25
    8:15 PM
    Orange Crush FC (Orange) vs Soccer & Ale (Orange/Black)
    Loyal Heights  
  • Monday 9/25
    8:15 PM
    Sundowners (White/Blue) vs NW Internationals (Red)
    Shoreline Std  
  • Monday 9/25
    8:30 PM
    F.T.I. (White/Red/Black) vs Fusion (White)
    Robinswood East  
  • Monday 9/25
    8:30 PM
    Monday Sinfire Arsenal (Green) vs LVR (Blue)
    Low Woodland #2  
  • Monday 9/25
    8:30 PM
    FTI 050 (White/Red) vs Rebels (Red)
    Robinswood West  
  • Monday 9/25
    8:45 PM
    PKS (Red) vs Lions (White/Red)
    Memorial Std  
  • Monday 9/25
    8:45 PM
    FK Bosna (White/Red) vs VFB Prost (Red/White)
    Twin Ponds  
  • Monday 9/25
    8:45 PM
    AM Strike (Orange) vs Cocoon of Horror (Blue/White)
    Hartman Park  
  • Monday 9/25
    8:45 PM
    Journeymen FC (White/Navy) vs Roadrunners (Blue/White)
    Ingraham HS #1  
  • Monday 9/25
    8:45 PM
    Swollen Joints (Yellow) vs Steeler Studs FC (Yellow/Black)
    Marymoor #1  
  • Monday 9/25
    8:45 PM
    Challenger FC (Dark Blue) vs Shamrock FC (Green/White)
    Marymoor #3  
  • Monday 9/25
    8:45 PM
    Rusty Nails (Black) vs Blue Wave (Sky Blue)
    Marymoor #2  
  • Monday 9/25
    9:00 PM
    MacNaughton United (Green/White) vs Shelter Lounge SC (Red/Silver)
    Low Woodland #7  
  • Tuesday 9/26
    7:15 PM
    Delayed Reaction (Orange) vs Bavarian Bandits (White)
    Georgetown Park  
  • Tuesday 9/26
    8:15 PM
    Green Lake Marauders (Gold) vs Westeros FC (Black)
    Low Woodland #7  
  • Tuesday 9/26
    8:30 PM
    Zillow Edge (Blue/White) vs We Dem Boys (Purple/White)
    Low Woodland #2  
  • Tuesday 9/26
    8:30 PM
    Red Tide (Red/White) vs Chaos United (Red)
    Woodinville #1  
  • Tuesday 9/26
    8:30 PM
    Dilly Ding Dilly Dong FC (Purple/Black) vs Kegworkers of America (Blue)
    Bobby Morris PF  
  • Tuesday 9/26
    8:30 PM
    Rainier Sports Alliance (Orange) vs Sodfathers (Light Blue/Red)
    Robinswood East  
  • Tuesday 9/26
    8:45 PM
    Tres Lobos FC (White or Green) vs The Green Team (Green)
    Genesee Upper  
  • Tuesday 9/26
    8:45 PM
    Emma Peel Played Soccer (Green/White) vs GSD (Grey)
    Ingraham HS #1  
  • Tuesday 9/26
    8:45 PM
    FC Last Minute (Red) vs Lambros FC (Purple/White)
    Shoreline #A  
  • Tuesday 9/26
    8:45 PM
    DAS BOOT (Red) vs Um Loets (Blue/White)
    Shoreline #B  
  • Tuesday 9/26
    8:45 PM
    Jokers (White/Navy) vs The Phantoms (Purple)
    Ingraham HS #2  
  • Tuesday 9/26
    9:00 PM
    Chupacabra FC (Royal Blue) vs Sharktopus (Neon Green)
    Georgetown Park  
  • Thursday 9/28
    7:00 PM
    Sportpackers FC (White) vs Sammamish Diesel (White/Maroon)
    Marymoor #2  
  • Thursday 9/28
    7:00 PM
    Chubby, Drunk & Late (Blue/White) vs The Smurfs (Blue)
    Marymoor #5  
  • Thursday 9/28
    7:00 PM
    Bates Motel FC (White/Red) vs Unikor (Orange/Black)
    Hartman Park  
  • Thursday 9/28
    7:00 PM
    Angelo's Shamrock Alliance (Green/Black) vs Red Zingers (Red)
    Bobby Morris PF  
  • Thursday 9/28
    8:00 PM
    ZFC (Dark Blue/Grey) vs FC Kings (White/Red)
    Georgetown Park  
  • Thursday 9/28
    8:15 PM
    Seattle Flounders (Yellow/Black) vs Postgamers (Black/White)
    Jefferson PF  
  • Thursday 9/28
    8:30 PM
    Danes SC Lodge 29 (Red/White) vs Team Audi Classics O55s (Black)
    Valley Ridge #2  
  • Thursday 9/28
    8:30 PM
    Legends FC (Royal Blue) vs Gang Green (Green/White)
    Woodinville #1  
  • Thursday 9/28
    8:30 PM
    Team Audi Retreads O55s (White) vs Orange Crush O-55 (Orange)
    Woodinville #2  
  • Thursday 9/28
    8:45 PM
    F.A.L.G. FC (White) vs ISC Gunners B (Blue)
    Bobby Morris PF  
  • Thursday 9/28
    8:45 PM
    Diesel Daddies (Black) vs ECS Rockets (White/Navy)
    Genesee Upper  
  • Thursday 9/28
    8:45 PM
    Cobra Kai (Orange/Red) vs Kookaburras (Royal Blue)
    Genesee Lower  
  • Thursday 9/28
    8:45 PM
    Brute Squad (Green) vs Unicorn Hunters (Grey/Blue)
    Ingraham HS #1  
  • Thursday 9/28
    8:45 PM
    Dandelion (White) vs Fake Madrid (White)
    Shoreline #A  
  • Thursday 9/28
    8:45 PM
    Newport (Green/Black) vs MIB O55 (Blue/White)
    Hartman Park  
  • Thursday 9/28
    8:45 PM
    Sundowners O-55 (Blue/White) vs Pony Farm FC (Forest Green)
    Shoreline #B  
  • Thursday 9/28
    8:45 PM
    Rainstorms (Red) vs Flames (Purple)
    Ingraham HS #2  
    

Find Team Schedule

(min. 3 characters)

Our Sponsors

League Documents
Get Connected

Get the latest news